Mariusz Urbanek to znana postać na polskiej scenie literackiej, który urodził się 18 października 1960 roku w Krapkowicach.
Jest on nie tylko pisarzem, ale także publicystą, co czyni go wszechstronnym twórcą, wpływającym na różne aspekty kultury i literatury w Polsce.
Życiorys
Mariusz Urbanek ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w latach 1983–1990, kiedy pracował w tygodniku itd. Następnie od 1990 do 1991 był związany z Przeglądem Tygodniowym, a w latach 1992-1993 z Wprost. Lata 1994–2005 to czas, kiedy był reporterem w tygodniku Polityka, a w latach 2007-2011 redagował „Wieżę Ciśnień”, dodatek reporterski do wrocławskiej „Gazety Wyborczej”. W tym okresie zarządzał również działem kultury tej gazety.
Warto zaznaczyć, że w latach 2007–2008 Urbanek publikował felietony w Gazecie Giełdy Parkiet. Obecnie pełni funkcję kierownika działu publicystyki i historii we wrocławskim miesięczniku Odra, gdzie od 1990 roku publikuje stały felieton pt. „stan przejściowy”. W latach 2012–2021 był odpowiedzialny za Gabinety Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Urbanek jest także współtwórcą i zastępcą redaktora naczelnego Tygodnika Internetowego TIN, który ukazywał się w latach 2001–2004. W 2005 roku zaangażował się jako zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Dolnego Śląska „Piątek”. W latach 1997–2001 współtworzył cykliczny program telewizyjny „Jestem”, który obejmował rozmowy z wykonawcami tzw. piosenki środka; program był emitowany przez TV Polonia oraz Program II TVP.
W 2015 roku jego książka pt. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014) otrzymała nominację do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas. Prof. Lech Maligranda w swojej recenzji dostrzegł jej potencjał w popularyzowaniu sylwetek polskich matematyków, jednak podkreślił, że nie może być ona traktowana jako źródło informacji o polskich matematykach z uwagi na liczne błędy zawarte w treści, a także brak odpowiednich informacji o samej matematyce.
W 2017 roku jego książka Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie widzów TVP Kultura na „Najgorętszą książkę lata”. Z kolei w 2018 roku ta sama publikacja zdobyła (ex-aequo) Nagrodę Literacką Zakopanego. W 2019 roku książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna ukazała się również w języku ukraińskim pt. Геніальні. Львівська математична школа.
Twórczość
– W 1988 roku Mariusz Urbanek opublikował swoją książkę zatytułowaną Polska jest jak obwarzanek, wydaną przez Wydawnictwo Literackie.
– W 1991 roku ukazało się jego dzieło Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, które doczekało się II wydania w 2008 roku, i zostało opublikowane przez Wydawnictwo Dolnośląskie.
– Rok 1992 przyniósł kolejną książkę, Zły Tyrmand, wydaną przez Wydawnictwo Słowo.
– W 1995 roku Urbanek zaprezentował Piłsudski bis, a jego wydawnictwem było Wydawnictwo Rytm.
– W 1996 roku opublikował Mostek czarownic. Baśnie Wrocławskie, które również doczekało się II wydania w 2004 roku, wydanego przez Wydawnictwo Europa.
– W 1997 roku zadebiutował z książką Kisiel, wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie.
– W tym samym roku ukazało się Zrób sobie Wrocław, ilustrowane rysunkami Tomasza Brody, a wydawcą była Wydawnictwo Funna.
– Kolejna publikacja z 1997 roku to Powódź. Wrocław, lipiec 1997, pierwszy album fotograficzny z tekstami i układem zdjęć, wydany przez Wydawnictwo Dolnośląskie.
– W 1998 roku Urbanek przedstawił książkę Wrocław. Tysiąc lat, wydaną przez Wydawnictwo Funna.
– W 2001 roku jego kolejnym dziełem były Przecieki niekontrolowane. Felietony z Odry, opublikowane przez Wydawnictwo Krakowskie.
– W 2003 roku, Mariusz Urbanek wydał książkę Dolny Śląsk. Siedem stron świata.
– W tym samym roku powstał również Opowieści kantora Dawida, monodram na 800-lecie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.
– Rok 2004 to publikacja Wrocław z nieba. Ostrów Tumski, która była albumem ze zdjęciami autorstwa Macieja i Tadeusza Szwedów. Ponadto, w tym roku ukazała się książka Tuwim wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie.
– W 2005 roku ukazały się Baśnie Dolnośląskie oraz Podróże przez Dolny Śląsk, który był albumem ze zdjęciami Stanisława Klimka.
– W 2006 roku Urbanek opublikował Masz to jak w banku, zbiór felietonów, wydany przez Wydawnictwo Bank Zachodni WBK. W tym samym roku wydano Kisielewscy: Jan August, Zygmunt, Stefan, Wacek, wydanie poszerzone i zmienione w stosunku do wcześniejszych edycji, przez Wydawnictwo Iskry.
– W 2007 roku opublikowana została Zły Tyrmand, znacznie poszerzona wersja książki z 1992 roku, również przez Wydawnictwo Iskry.
– W 2008 roku powstały Legenda wrocławskie, cykl pięciu krótkich sztuk wystawionych przez Wrocławski Teatr Lalek.
– W tym samym roku opublikowano także książkę Waldorff. Ostatni baron Peerelu, wydaną przez Wydawnictwo Iskry.
– W 2009 roku ukazała się poszerzona wersja Zrób sobie Wrocław, ilustrowana rysunkami Tomasza Brody.
– Rok 2010 przyniósł książki Romans biurkowy, czyli 99 dni z życia korporacji, Wrocławskich krasnali historie prawdziwe oraz Lato Muminków, adaptację opowiadań Tove Jansson.
– W 2011 roku zaprezentowano Broniewski. Miłość, wódka, polityka oraz Władysław Broniewski Wierszem przez życie, zawierający wybór poezji i posłowie przez Wydawnictwo Iskry.
– Także w tym roku zrealizowano Nawiedzony młyn, scenariusz spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek, wspólnie z Beatą Maciejewską.
– W 2013 roku ukazała się książka Brzechwa. Nie dla dzieci, wydana przez Wydawnictwo Iskry.
– W tym samym roku opublikowano bajkę Pierniki dla króla, związaną z Kościołem Pokoju w Świdnicy.
– Również w 2013 roku powstał Tuwim. Wylękniony bluźnierca, wydany przez Wydawnictwo Iskry.
– W 2014 roku wydarzeniem była premiera Brzydki Kaczorek, bajki muzycznej, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
– W tym samym roku publikuje również Kurier z Warszawy, scenariusz komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim, współpraca z Mateuszem Palką i rysunki Bartłomieja Stefanowicza. Książka została wydana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
– W tym samym roku Urbanek zrealizował biografię Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana, w której dokonał wyboru cytatów i redakcji wspólnie z Mateuszem Palką.
– W 2014 roku ukazała się książka Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, wydana przez Wydawnictwo Iskry.
– W 2015 roku na rynku znalazło się nowe wydanie Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, poszerzone i zmienione w stosunku do wcześniejszych wersji, opublikowane przez Wydawnictwo Iskry.
– W 2017 roku wydano książkę Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce, która była publikacją Wydawnictwa Czarne.
– Dwa lata później, w 2018 roku, ukazał się Wojna w eterze, będąca drugą częścią komiksu o Janie Nowaku-Jeziorańskim, stworzona wspólnie z Mateuszem Palką, a rysował ją Paweł Janczarek. Wydano ją w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
– W 2018 roku miał także swoją premierę tytuł Profesor Weigl i karmiciele wszy, wydany przez Wydawnictwo Iskry.
– Ostatnia publikacja Urbaneka z 2019 roku to Zły Tyrmand, nowa wersja książki z 2007 roku, wydana przez Wydawnictwo Iskry.
– W najnowszej książce z 2023 roku autor przybliża postać Marian Eile, zatytułowanej Poczciwy cynik z «Przekroju», również wydanej przez Wydawnictwo Iskry.
Przypisy
- The Library of Congress, Urbanek, Mariusz - LC Linked Data Service: Authorities and Vocabularies | Library of Congress, from LC Linked Data Service: Authorities and Vocabularies (Library of Congress) [online], id.loc.gov [dostęp 23.08.2024 r.]
- „Genialni” wracają do Lwowa. Książka Mariusza Urbanka po ukraińsku [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 13.06.2019 r.]
- Wyborcza.pl [online], krakow.wyborcza.pl [dostęp 13.08.2018 r.]
- TVP Kultura – Telewizja Polska S.A. [online], tvpkultura.tvp.pl [dostęp 28.10.2017 r.]
- Lech Maligranda: Review of the Book by Mariusz Urbanek „Genialni – Lwowska szkoła matematyczna”. [dostęp 26.09.2020 r.]
- Beata Maciejewska. Pan i władca w Ossolineum. Którego politycznie uwiera spuścizna Bartoszewskiego. „Wyborcza.pl”. 21.02.2021 r. Agora. [dostęp 21.02.2021 r.]
- Nominacje do Nagrody Identitas 2015. culture.pl, 12.11.2015 r. [dostęp 18.11.2015 r.]
- Tin. katalog.czasopism.pl.
- Władysław Broniewski, „Wierszem przez życie. Poezje”.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Natalia Zastępa | Hertha Pohl | Graftmann | Małgorzata Osiej-Gadzina | Artur Klose | Andrzej KałuckiOceń: Mariusz Urbanek