Artur Klose


Artur Klose, urodzony 29 marca 1971 roku w Krapkowicach, to postać, która w istotny sposób wpłynęła na świat sztuki współczesnej. Jako niemicki artysta plastyk, jego działalność obejmuje różnorodne formy wyrazu artystycznego, od malarstwa po rzeźbę.

Klose jest również autorem książek, co dowodzi jego umiejętności i wszechstronności w tworzeniu dzieł literackich. Jego twórczość literacka często splata się z jego pasją do wizualnych mediów.

Ponadto, Artur Klose jest twórcą filmów animowanych, co wskazuje na jego zamiłowanie do multimediów i innowacyjnych technik artystycznych. Jego prace w tej dziedzinie zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nie można zapomnieć o jego równie ważnej roli jako założyciela German Center of Modern Art, instytucji, która promuje nowoczesną sztukę i umożliwia artystom z całego świata rozwijanie swojej kariery.

Życiorys

Artur Klose przyszedł na świat i spędził swoje dzieciństwo w Polsce. Jego ojciec odegrał istotną rolę w budowaniu struktury organizacyjnej Mniejszości Niemieckiej. Pochodzi z malowniczych Strzeleczek, położonych nieopodal Prudnika. Podjął edukację artystyczną, kończąc Liceum Plastyczne w Opolu, a w 1991 roku wyemigrował do Niemiec, gdzie rozpoczął studia z zakresu komunikacji wizualnej na Akademii Sztuk Pięknych w Kassel.

Klose jest autorem regionalnych albumów komiksowych, które eksplorują tematykę Opolszczyzny, znanych jako „Tajemnice Opolszczyzny”. Dodatkowo, stworzył dwujęzyczny komiks, który w języku niemieckim i polskim opisuje życie oraz przestępcze wyczyny Karola Pistulki i Wincentego Eliasza. W swojej pracy artystycznej prowadził zajęcia dla młodzieży nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Ukrainy, Gruzji oraz Rosji.

Wśród jego szczególnych osiągnięć znajduje się streetartowa rzeźba Franza Kafki, która posiada unikalny mechanizm odtwarzający utwór dotyczący relacji Kafki z Felice Bauer oraz jej miejscem urodzenia. Rzeźba nosząca tytuł „Kafka i Prudnik to poważna sprawa” została zainstalowana w październiku 2024 roku w ośrodku wypoczynkowym Puerto Rico, usytuowanym na Gran Canarii.

Działalność polityczna

Klose zaangażował się w działalność artystyczną, która ma na celu ukazanie absurdów niemieckiej administracji oraz ośmieszanie niemieckiego wymiaru sprawiedliwości. W swoim przekazie artystycznym pragnie również ostrzegać przed możliwością powrotu faszyzmu w Niemczech.

W listopadzie 2023 roku doświadczył on rzekomego niesprawiedliwego wyroku, który nie jest jeszcze prawomocny, a dotyczącego jego kontrowersyjnej działalności artystycznej – w sumie został skazany siedem razy. W wywiadzie dla Telewizji Republika Klose relacjonował, że jako Niemiec pochodzący z Polski doświadcza szykan.

Problemami prawnymi zaczął się zmagać, gdy w sieci opublikował prowokacyjne zdjęcie z atrapą karabinu AK-47, mające być jego odpowiedzią na restrykcje urzędowe. To zdarzenie doprowadziło do interwencji oddziału antyterrorystycznego, który obległ jego dom w Hombressen. Po wybuchu konfliktu w Ukrainie w 2022 roku, na swojej galerii stworzył mural z plakatem „Achtung Russia” autorstwa Wojciecha Korkucia, co skutkowało jego aresztowaniem.

W związku z nękaniem przez niemieckie sądy, Klose postanowił udzielić wywiadu w gazecie „HNA”. Nieoczekiwanie, redaktor naczelny, Axel Grysczyk, zablokował publikację tego materiału. Spotkanie, jakie miało miejsce między Klosem a Grysczykiem, zaowocowało rzekomymi wypowiedziami redaktora, które Klose zacytował jako: „jesteśmy totalnymi antydemokratami” oraz „I rozpierdolimy Polskę”.

Tematyka tej rozmowy zainteresowała polskie media o orientacji prawicowej, w tym „Gazetę Polską”, portal Niezalezna.pl, a także Telewizję Republikę oraz lokalny „Tygodnik Prudnicki” – pochodzenie Klosego wiąże się z okolicami Prudnika. Reakcją na tę sytuację była artystyczna instalacja Klosego pt. „I rozpierdolimy Polskę”, która została zaprezentowana w galerii sztuki w Łodzi. Instalacja przedstawia portret redaktora Grysczyka wraz z symboliką nazistowską i cytatami wypowiedzi redaktora.

Życie prywatne

Artur Klose mieszka w malowniczym Hombressen nieopodal Kassel, gdzie posiada swój dom. Jest szczęśliwym mężem Beaty, z domu Czaja, która pochodzi z małej miejscowości Śmiarze w Polsce. Para doczekała się również dziecka, co wprowadza jeszcze więcej radości do ich życia.

Artur regularnie podróżuje do swojej ojczyzny, nie zapominając o swójch korzeniach. Odwiedza ziemię prudnicką, a szczególnie miasto Biała, co pozwala mu na utrzymanie bliskich relacji z miejscami, które mają dla niego szczególne znaczenie.

Przypisy

  1. GrzegorzG. Weigt GrzegorzG., Artur Klose a sprawa polska, „Tygodnik Prudnicki”, Andrzej Dereń – redaktor naczelny, 13.12.2023 r., s. 22, ISSN 1231-904X.
  2. Amtsgericht Hofgeismar: Künstler Artur Klose wegen Beleidigung verurteilt [online], hessenschau.de, 11.10.2023 r. [dostęp 13.12.2023 r.] (niem.).
  3. Redaktor naczelny niemieckiej gazety: Jesteśmy totalnymi antydemokratami i rozpi*****imy Polskę [online], niezalezna.pl [dostęp 13.12.2023 r.] .
  4. Redaktor naczelny niemieckiej gazety: Jesteśmy totalnymi antydemokratami i rozpi*****imy Polskę [online], tvrepublika.pl [dostęp 13.12.2023 r.] .
  5. Plakat „Achtung Russia” pojawił się w Berlinie. Zaraz ktoś zadzwonił po policję... [online], niezalezna.pl, 03.04.2022 r. [dostęp 13.12.2023 r.] .
  6. KrzysztofK. Ogiolda KrzysztofK., Rozbójnik będzie promował gminę [online], Nowa Trybuna Opolska, 06.11.2012 r. [dostęp 13.12.2023 r.] (pol.).
  7. GrzegorzG. Weigt GrzegorzG., Kafka i Prudnik to poważna sprawa [online], Teraz Prudnik!, 22.10.2024 r. [dostęp 22.10.2024 r.] (pol.).

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Andrzej Kałucki | Mariusz Urbanek | Natalia Zastępa | Hertha Pohl | Graftmann | Małgorzata Osiej-Gadzina

Oceń: Artur Klose

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:18