Henryk Jan Bujak, urodzony 26 grudnia 1963 roku w Krapkowicach, to wybitna postać w dziedzinie nauk rolniczych w Polsce. Jako inżynier i zdobywca tytułu doktora habilitowanego, posiada znaczący dorobek naukowy. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu pełnił zaszczytną rolę profesora oraz kierownika Katedry Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa, gdzie przyczynił się do rozwoju badań w tej ważnej dziedzinie.
Jego doświadczenie oraz wiedza z pewnością wpłynęły na kształtowanie przyszłych generacji specjalistów w zakresie hodowli roślin.
Życiorys
Henryk Bujak jest postacią wysoce cenioną w dziedzinie nauk rolniczych. W 1989 roku ukończył studia agronomiczne w Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jego kariera akademicka rozwijała się dynamicznie: 2 grudnia 1997 obronił pracę doktorską, pt. „Analiza dziedziczenia cech użytkowych mieszańców międzyliniowych żyta”. Z kolei 2 marca 2004 uzyskał habilitację na podstawie pracy zatytułowanej „Studia nad wartością hodowlaną żółtoziarnistych form żyta ozimego”. W 2014 roku nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk rolniczych.
W 2006 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz kierownika w Katedrze Genetyki, Hodowli Roślin i Nasiennictwa, która znajduje się na Wydziale Przyrodniczym i Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego zaangażowanie i wkład w rozwój badań naukowych zostały dostrzegnięte również na innych płaszczyznach, jako że piastuje on stanowisko członka rady naukowej w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym.
W latach 2018–2021 pełnił funkcję dyrektora tej instytucji. W niedalekiej przeszłości podjęto decyzję o powołaniu go na stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, co potwierdza jego znaczącą rolę w polskim rolnictwie.
Przypisy
- a b c d e f g h i j Prof. dr hab. inż. Henryk Jan Bujak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 04.05.2020 r.]
- Prof. Henryk Bujak – Nominacje profesorskie – Październik – Rok 2014 – Aktualności – Głos Uczelni – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu [online], www.glos.upwr.edu.pl [dostęp 05.05.2020 r.]
Oceń: Henryk Bujak